Temel perde duvarlar izolasyon, Temel perde izolasyon

Temel perde duvarlar izolasyon

Temel perde duvarlar için izolasyon ve su yalıtım sistemi

Temel perde duvarları, izolasyon su yalıtımı yapılmadığı yapı ve binalarda genel olarak yaşanan su yalıtım sıkınkıları hem zemin toprak dolgusunun yapıldığı andan itibaren sızıntı suları, geçici veya sürekli yüzey basınçlı yeraltı sularına maruz kalır.

Rutubet Sızıntı

Temel perde çevresinde uygulaması yapılacak drenaj uygulaması ancak yeraltı suyu basınç mukavemetini düşürmede etkili olur; ancak betonun su geçirimsizlik su yalıtım katkıları ile hazırlanması ise tam teşekürlü bir su yalıtımı sağlamaz. su yalıtımı yapılmamış temel perde yüzeylerden betonarmenin içerisine sızarak veya direk girecek olan su, bina ve yapi çelik donatısında oksitlenme pas ve korozyona sebep olarak, sonrasında yapının ömrünü deprem yönetmelikerinde belirtildiği değerler oranında kısaltacak sonuçlar doğurur. Yapı veya konut yaşana bilir iç mekanlarda oluşacak rutubet, aynı zamanda yaşam konforunu da olumsuz yönde etkiler belirgin nemden kaynaklı astım bronşit solunumsal hastalıklara sebep olur. Bitümüm esaslı mebranlar ile polimer modifiye bitüm kauçuk esaslı su yalıtım ürünleri veya bitüm, poliüretan esaslı ürünler ile bina dış perdelerinde dışarıdan bohçalama yöntemiyle tatbik edile bilecek bir su yalıtım uygulaması tüm bu olumsuzlukların önlenmesini sağlar yaşana bilecek bütün sıkıntıları ortadan yok eder.

Detay Yüzey hazırlığı

Su yalıtım uygulaması yapılacak yüzey, aderans kaybı oluşabilecek veya yapışmayı engelleyici beton çiroj demir donatı suya maruz kalabilecek yüzeylerı poliüretan yalıtım mastiği ile sağlamlaştırılmalı kalıp yağı, çimento artığı vb. kalıntılardan ve gevşek parçalardan arındırılmış’temiz, düzgün ve sağlamlaştırılmış olmalıdır. Yüzeylerin su yalıtım uygulaması öncesinde soğuk ve dona maruz kalmadığından emin olunmalıdır 5°C derece altına düşen olumsuz hava şartlarında uygulama yapılmamalı.
Ancak kullanılacak ürüne uygun gerekli yüzey hazırlıkları yapılmış olmalıdır.

İç ve dış köşelerin pah uygulaması

Su yalıtım sızdırmazlığın devamlılığının oluşması için iç köşelere sika köster veya weber,rep MA 200 hızlı uygulama ve hızlı pırıl alması istenen durumlarda BASF emoco 88 veya weber,rep HKS ile pah uygulaması yapılmalıdır.
Yüzeye uygulama yapılacak dış köşeler ise mekanik yöntemler ile tıraşlanarak yuksek aderaslı tamir harçlarıyla yuvarlatılmalıdır.

Facebook
Instagram
Whatsapp